The 85th Annual North Island National Daffodil Show Results

Below are photos of Champion and Premier blooms of the North Island National Show held at Hawera on September 10th-11th.  Click on the photo to view a larger photo along with details.

A complete report of daffodil show results are published each year in the annual issue of the New Zealand Daffodil Bulletin

     Premier Blooms

     Amateur Premier Blooms

     Champion Blooms

Return to NDS Show Results Page


Premiers at the 2011 North Island National Show

Sulphur Monarch

Premier 1 Y-Y

Sulphur Monarch

Exhibited by John Hollever

Royeleen

Premier 1 Y-O/R

Royeleen

Exhibited by Roy & Noeleen Wilcox

Trumpet Warrior

Premier 1 Y-Reverse

Trumpet Warrior

Exhibited by John Hollever

Phil's Legacy

Premier 1 W-Y

Phil's Legacy

Exhibited by Peter & Lesley Ramsay

Zilch

Premier 1 W-P

Zilch

Exhibited by Reg & Rita Cull

Snowy Morn

Premier 1 W-W

Snowy Morn

Exhibited by Robin Hill

First Call

Premier 2 Y-Y

First Call

Exhibited by Spud Brogden

Seedling 20-2A

Premier 2 Y-O/R

Seedling 20-2A

Exhibited by Wayne Hughes

American Blush

Premier 2 Y-P

American Blush

Exhibited by John Hollever

Altun Ha

Premier 2 Y-Reverse

Altun Ha

Exhibited by John Hollever

Champeen

Premier 2 W-Y

Champeen

Exhibited by Graham Phillips

Cape Point

Premier 2 W-P

Cape Point

Exhibited by Bob & Heather Macdonell

Seedling GM 10/15

Premier 2 W-W

Seedling GM 10/15

Exhibited by Graeme & Faith Miller

Omeomy

Premier 3Y-O/R

Omeomy

Exhibited by John Hollever

Seedling 93M4.3

Premier 3 W-O/R

Seedling 93M4.3

Exhibited by Wayne Hughes

Polar Morn

Premier 3 W-W

Polar Morn

Exhibited by John Hollever

Ballistic

Premier 4 - Yellow Perianth

Ballistic

Exhibited by Wayne Hughes

Party Girl

Premier 4 - White Perianth

Party Girl

Exhibited by Ralph Mountfort

Cameo Disc

Premier Division 5

Cameo Disc

Exhibited by Peter & Lesley Ramsay

Abracadabra

Premier Division 6 Yellow

Abracadabra

Exhibited by Rozanne Burnby & Malcolm Wheeler (Malroze)

Trena

Premier Division 6 White

Trena

Exhibited by Rozanne Burnby & Malcolm Wheeler (Malroze)

Seedling CSJ-1

Premier Division 7

Seedling CSJ-1

Exhibited by Wilf Hall

Seedling WTH AVX-27

Premier Division 8

Seedling WTH AVX-27

Exhibited by Peter & Lesley Ramsay

Seedling GM 11/31

Premier Division 9

Seedling GM 11/31

Exhibited by Graeme & Faith Miller

Gold Lake

Premier Division 11

Gold Lake

Exhibited by John Hollever

Bittern

N.O.E.

Bittern

Exhibited by Judy & Gordon Phimister

Whitford Sunset

N.O.E.

Whitford Sunset

Exhibited by Graeme & Faith Miller

Golden Rapture

Premier Historic

Golden Rapture, Pre-1952

Reg & Rita Cull

Seedling GM 10/15

Premier Seedling

Seedling GM 10/15 (2W-W)

Exhibited by Graeme & Faith Miller

Seedling 03.38(8.1)

Premier Intermediate

Seedling 03.38(8.1)

Exhibited by Wayne Hughes

Snipes

Premier Miniature Vase

Snipe

Exhibited by Denise & Neil McQuarrie

^back to top

Return to NDS Show Results Page


Amateur Premiers at the 2011 North Island National Show

No photo available

Premier Division 1

Cameo Gem

Exhibited by Lisa Watkins

Impeccable

Premier Division 2

Impeccable

Exhibited by Robin Hill

No photo available

Premier Division 3

Centrefold

Exhibited by Robin Hill

Party Girl

Premier Division 4

Party Girl

Exhibited by Ralph Mountfort

Rapture

Premier N.O.E.

Rapture

Exhibited by Robin Hill

Highfield Beauty

Premier Non Member

Highfield Beauty

Exhibited by Joan & Owen Paton

^back to top

Return to NDS Show Results Page


2011 North Island Champion Blooms

Impeccable

Champion Amateur Bloom

Impeccable

Exhibited by Robin Hill

Falstaff

Premier Children's Bloom

Falstaff

Exhibited by Jimmy Phimister

Altun Ha

Best British Raised Bloom

Altun Ha

Exhibited by John Hollever

Seedling GM 10/15

Reserve Champion Bloom

Seedling GM 10/15 (2W-W)

Exhibited by Graeme & Faith Miller

Trena

Champion Bloom

Trena

Exhibited by Rozanne Burnby & Malcolm Wheeler (Malroze)

^back to top

 

Return to NDS Show Results Page